Vendsyssel frimenighed får egne lokaler

Den røde snor var spændt ud og mange mennesker mødt op søndag d. 23. oktober til indvielse af Vendsyssel Frimenigheds nye lokaler i Frederikshavn

Snoren blev klippet i fællesskab af 3 generationer, der blev sagt et par gode ord og folk klappede og myldrede ind i de nye lyse og meget imødekommende lokaler. Her tog formand Thorkild Struntze ordet og bød alle velkommen og fortalte lidt om processen frem til indvielsen. Mange frivillige har været i gang i lang tid for at blive klar til fejringen og indvielsen.

Vendsyssel Frimenighed har i sin 4-årige eksistens afholdt gudstjenester, primært i Strandby skoles samlingssal. I Elling sogn var der, ud over kirkerne, begrænset med lokale muligheder for afholdelse af gudstjenester. Da der opstod et velegnet lokale i Frederikshavn, valgte frimenigheden derfor at rykke teltpælene op og har siden sommerferien haft gudstjeneste på Maigaardsvej i Frederikshavn.

Engageret menighed

Det er en stor og en glædens dag – det var ingen i tvivl om. Et flot resultat og menigheden har nu egne og meget velegnede lokaler til gudstjeneste og børnekirke/frokost/kaffe mv.  Vendsyssel Frimenighed blev stiftet den 13. august 2012 og er et varmt og berigende gudstjeneste fællesskab med 2 – 3 gudstjenester om måneden ved menighedens 2 præster Jon Poulsen og Kim Madsen og en række tilkaldepræster. Vendsyssel Frimenighed har pt 54 medlemmer, og til hver gudstjeneste er der 60-70 deltagere.

Menigheden er meget engageret i det nærliggende asylcenter og der er mange flygtninge, som kommer til gudstjeneste. I løbet af de sidste 4 år er der døbt ikke mindre end 23 flygtninge i Vendsyssel Frimenighed.

Efter en kort præsentation af lokalerne, hvor der også var tid til hilsner, blev alle inviteret til det store kagebord.

Gud må bygge huset

Peter Kofoed Herbst, præst i Kronjyllands Frimenighed og åndelig vejleder i Vendsyssel frimenighed, ledte indvielsesgudstjenesten kl. 16 og holdt en tale, hvor han bl.a. nævnte, at hvis ikke Gud er med i byggeriet er bygmestrenes arbejde forgæves. Den tråd tog menighedens ene præst Kim Madsen op i sin prædiken, der handlede om ”Kirke med mening”.

Det var en særdeles festlig markering af en ny milepæl i Vendsyssel Frimenigheds historie – Egne lokaler. Og som Peter Kofoed Herbst gjorde opmærksom på i sin indvielsestale, så var placeringen af de nye lokaler – i et hjørne af et større indkøbscenter – en god pointe i forhold til det at være kirke midt i det pulserende liv.

Menighedsinspirator Anette Klausholm Bækgaard, der deltog som repræsentant for ELN fortæller: ”Da lokalerne var indviet og nadvergudstjenesten færdig, blev der igen disket op – denne gang med en stor aftensmad buffet tilberedt af menighedens medlemmer. Vi der var gæster følte os rigtig godt taget imod fra først til sidst.”
20161023_161839

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

ELN søger ny landsleder. Måske noget for dig, der er netværker, organisator og kommunikator..?

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights