Vendsyssel frimenighed får egne lokaler

Den røde snor var spændt ud og mange mennesker mødt op søndag d. 23. oktober til indvielse af Vendsyssel Frimenigheds nye lokaler i Frederikshavn

Snoren blev klippet i fællesskab af 3 generationer, der blev sagt et par gode ord og folk klappede og myldrede ind i de nye lyse og meget imødekommende lokaler. Her tog formand Thorkild Struntze ordet og bød alle velkommen og fortalte lidt om processen frem til indvielsen. Mange frivillige har været i gang i lang tid for at blive klar til fejringen og indvielsen.

Vendsyssel Frimenighed har i sin 4-årige eksistens afholdt gudstjenester, primært i Strandby skoles samlingssal. I Elling sogn var der, ud over kirkerne, begrænset med lokale muligheder for afholdelse af gudstjenester. Da der opstod et velegnet lokale i Frederikshavn, valgte frimenigheden derfor at rykke teltpælene op og har siden sommerferien haft gudstjeneste på Maigaardsvej i Frederikshavn.

Engageret menighed

Det er en stor og en glædens dag – det var ingen i tvivl om. Et flot resultat og menigheden har nu egne og meget velegnede lokaler til gudstjeneste og børnekirke/frokost/kaffe mv.  Vendsyssel Frimenighed blev stiftet den 13. august 2012 og er et varmt og berigende gudstjeneste fællesskab med 2 – 3 gudstjenester om måneden ved menighedens 2 præster Jon Poulsen og Kim Madsen og en række tilkaldepræster. Vendsyssel Frimenighed har pt 54 medlemmer, og til hver gudstjeneste er der 60-70 deltagere.

Menigheden er meget engageret i det nærliggende asylcenter og der er mange flygtninge, som kommer til gudstjeneste. I løbet af de sidste 4 år er der døbt ikke mindre end 23 flygtninge i Vendsyssel Frimenighed.

Efter en kort præsentation af lokalerne, hvor der også var tid til hilsner, blev alle inviteret til det store kagebord.

Gud må bygge huset

Peter Kofoed Herbst, præst i Kronjyllands Frimenighed og åndelig vejleder i Vendsyssel frimenighed, ledte indvielsesgudstjenesten kl. 16 og holdt en tale, hvor han bl.a. nævnte, at hvis ikke Gud er med i byggeriet er bygmestrenes arbejde forgæves. Den tråd tog menighedens ene præst Kim Madsen op i sin prædiken, der handlede om ”Kirke med mening”.

Det var en særdeles festlig markering af en ny milepæl i Vendsyssel Frimenigheds historie – Egne lokaler. Og som Peter Kofoed Herbst gjorde opmærksom på i sin indvielsestale, så var placeringen af de nye lokaler – i et hjørne af et større indkøbscenter – en god pointe i forhold til det at være kirke midt i det pulserende liv.

Menighedsinspirator Anette Klausholm Bækgaard, der deltog som repræsentant for ELN fortæller: ”Da lokalerne var indviet og nadvergudstjenesten færdig, blev der igen disket op – denne gang med en stor aftensmad buffet tilberedt af menighedens medlemmer. Vi der var gæster følte os rigtig godt taget imod fra først til sidst.”
20161023_161839

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights