To nye ansatte i Frimenigheden Broen

To projektansættelser skal styrke børne- og familiearbejdet samt menighedens ungdomsgudstjenester.

I Vejle har Frimenigheden Broen siden 2012 virket og vokset. Menigheden samler i dag op til 200 personer hver søndag til gudstjeneste og har en stab på tre lønnede medarbejdere foruden to ulønnede hjælpepræster.

Fra 1. januar 2026 udvises staben i Frimenigheden Broen så med to 3-årige projektansættelser.

Et godt match

Lene Rønne Pedersen bliver ansat på 12 timer om ugen til at styrke menighedens børne- og familiearbejde.

Lene, der har været med i menigheden siden starten, ser frem til den nye udfordring: “Jeg glæder mig virkelig til at komme i gang og til at være en del af en organisation, hvor jeg allerede kan mærke, at der er et stærkt match mellem broens værdier og arbejdsopgaver og det, jeg brænder for”, siger Lene Rønne Pedersen.

Voksende ungdomsgudstjenester

Én af de helt store succeser i Frimenigheden Broen er ungdomsgudstjenesterne Revel, der afholdes to søndage om måneden. Her oplever menigheden stor vækst i deltagertal og præsteopgaver.

Derfor at man nu valgt at deltidsansætte Joakim Vejen Hjorth som præst i menigheden med særligt fokus på Revel. Det er en opgave, som Joakim ser frem til med forventning: “Jeg har fulgt den flotte udvikling i Revel tæt gennem de seneste år, og de gange jeg har haft fornøjelsen af at prædike eller deltage i en gudstjeneste, har jeg mødt et varmt og unikt fællesskab, der først og fremmest er præget af kærlighed til Jesus og til hinanden”, udtaler Joakin Vejen Hjorth i en nyhedsmail fra Frimenigheden Broen.

Joakim Vejen Hjorth indsættes som præst i Broen ved gudstjenesten d. 11. januar kl. 10.00. Ved en senere gudstjeneste markeres ansættelsen af Lene Rønne Pedersen.

Frimenigheden Broen er en del af menighedsnetværket i ELN.

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Verified by MonsterInsights