Radiogudstjeneste fra Bramming Frimenighed

Søndag den 21. februar sender DR P1 gudstjeneste fra Bramming Frimenighed. Gudstjenesten bliver transmitteret fra Sydvestjyllands Efterskole, hvor en del af menighedens øvrige gudstjenester også foregår.

Gudstjenesten varer en time, og på grund af coronarestriktioner er der derfor kun plads til menighedens medvirkende og DR’s folk, men såvel præst som menighed kan så glæde sig over, at der denne søndag bliver mange flere, som kan lytte med.

Det er den ene af frimenighedens to præster, Mathias Secher Rom, der leder gudstjenesten.

”Vi havde håbet, at det blev en rigtig festgudstjeneste med hele menigheden, men det kan så ikke lade sig gøre. Nu glæder vi os over, at det er en fantastisk mulighed, samtidig med at det er en betroet opgave at kunne bringe Kristus-håb i denne tid. Jeg tror, det bliver festligt på en anden måde end først planlagt,” siger Mathias Secher Rom.

Han peger desuden på, at det også lokalt er en god mulighed at gudstjenesten bliver sendt i radioen.

”Det betyder jo, at man kan invitere folk med til gudstjeneste, uden at de behøver bekymre sig om, hvad andre tænker om det. Det er en god mulighed,” siger Mathias Secher Rom.

Gudstjenesten bliver sendt søndag den 21. februar kl. 10.03 på DR1

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights