Ny tilsynsmand for Herning Bykirke

ELNs vejlederordning giver præster og menigheder støtte til at holde fast på bibelens lære i praksis, samt opmuntring og inspiration til tjenesten.

Herning Bykirke og Claus Grønbæk, præst i Københavnerkirken, har i fællesskab indgået en aftale om et fireårigt samarbejde, hvor Claus skal virke som åndelig vejleder og tilsynsmand for Herning Bykirke. Aftalen trådte i kraft d. 1. september 2015 og er inden for rammerne af tilsynsordningen i regi af ELN. Claus Grønbæk afløser Ingolf Henoch Pedersen, der har været vores vejleder siden opstarten i 2012.

Claus Grønbæk er 47 år og præst i Københavnerkirken, en menighed han var med til at starte i 2001. Han brænder for at udruste og udfordre menigheder til at se sig som sendt af Gud til den verden vi lever i, at menigheder ikke bare har nok i sig selv, men rækker ud til mennesker omkring sig. Københavnerkirken var bl.a. initiativtager til Netværk for missionale menigheder (NMM), et netværk Herning Bykirke også er med i.

Støtte og udfordring

Søren Overby, præst i Herning Bykirke, fortæller: ” Vi har valgt at have en tilsynsmand og vejleder, fordi vi mener og oplever at vi har behov for det. Vi har brug for at blive støttet i og udfordret på at holde fast på Bibelens lære i praksis. Vi glemmer så let eller mister fokus, og vi håber at Claus kan være med til at holde os fast på det vi er kaldet til at være og gøre. Derfor mener vi det er sundt for os at give ham taleret ind i vores menighed.”

Claus vil løbende have samtaler med præsterne og vil mødes med menighedsledelsen en gang om året. I samme forbindelse vil han medvirke til en gudstjeneste og dermed også møde resten af menigheden og hele menigheden kan møde ham.

For alle slags præster og menigheder

ELNs vejlederordning anvendes nu af 19 valg- og frimenigheder og af 12 sognepræster. Den ledes af Vejlederrådet, med Den pastorale Vejleder Børge Haahr Andersen, som formand. Ordningen er beskrevet på denne måde:

Vejledningen/tilsynet foregår ved samtaler mellem vejleder/tilsynsmand og hhv. præst og menighedsledelse mindst en gang om året. Derudover står vejlederen/tilsynsmanden til rådighed for råd og vejledning efter behov.

Mindst én gang om året føres der en formel samtale mellem vejleder og præst, efter at vedkommende har besvaret en række spørgsmål fra vejlederen, ligesom at vejlederen og menighedens ledelse mødes mindst én gang om året.

Hvor det er muligt, vil vejlederen besøge menigheden en gang om året (visitats, visit, besøg), hvor han eventuelt prædiker ved gudstjenesten og holder vejledningstale efter at have fået de oplysninger, han har bedt om. Efterfølgende drøftes vejledningen i bestyrelsen med rapportering tilbage til vejlederen.

Vejlederen står til rådighed med råd og vejledning efter behov, ligesom han kan henvende sig til menigheden, når han vil, hvis der er noget, det ligger ham på sinde at få sagt til menighed/præst. Når det sker er man forpligtet på at lytte til ham og svare ham på hans henvendelse.

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Verified by MonsterInsights