Ny præst i Bramming frimenighed

Mathias Secher Rom blev d. 5. januar indviet og indsat som præst i Bramming frimenighed.

Bramming frimenighed er en evangelisk luthersk frimenighed, som har været i gang i godt et år og den har nu nået en milepæl i sin udvikling. Det har nemlig længe været et ønske at kunne ansætte sin egen præst og det er nu lykkedes.
Søndag d. 5. januar dannede Sydvestjyllands Efterskole rammen om en festlig indsættelsesgudstjeneste, hvor ELNs pastorale vejleder Børge Haahr Andersen stod for indvielsen af menighedens nye præst, Mathias Secher Rom.
I sin indvielsestale nævnte Børge Haahr Andersen, at han i den forbindelse havde hele tre kasketter på. Han havde som rektor på Dansk Bibel Institut været med til at lægge det teologiske fundament for Mathias. For det andet havde de i menigheden i Emdrup oplevet et godt menighedsfællesskab med hinanden og for det tredje kunne han på ELNs vegne medvirke til at Mathias blev indviet til præstetjenesten med Guds ord og håndspålæggelse.

Bramming 2

Menigheden glæder sig

Indsættelsesgudstjenesten var med deltagelse af omkring 220 børn, unge, voksne og ældre og programmet bød på lovsang, indvielse, prædiken ved Mathias Secher Rom om Jesus som verdens lys og nadver.

Ole Toft Hansen, formand for menighedsrådet, udtaler: ”Vi er i Bramming Frimenighed taknemmelige for en dejlig indsættelsesgudstjeneste, hvor Mathias Rom blev indsat som præst. Vi ser frem til samarbejdet og tror det bliver til stor velsignelse for Bramming Frimenighed.”
Ved den overdådige reception blev der også bragt mange gode hilsner til Mathias og Ida og ønsker om Guds velsignelse over deres tjeneste og menighedens trivsel.

Om det nye præstepar

Mathias og Ida har børnene Noomi på (3 år) og Samuel (1år) og har bosat sig i Bramming. Sideløbende med sin stilling på 50 % i frimenigheden skal Mathias færdigggøre sit speciale på teologistudiet i København. Parret har tidligere arbejdet som ledere af Ordet og Israels arbejde “Yad va lev” i Jerusalem. Mathias beskriver det at synge og spille musik som en stor passion, hvilket han også har benyttet sig af i Emdrup kirke, hvor parret har været en aktiv del af menigheden. De glæder sig begge til at blive en del af en lokalt forankret frimenighed, som ønsker at sætte Kristus i centrum for alle.

“Ida og jeg er taknemmelige for en rigtig festlig og overdådig indsættelsefest i Bramming Frimenighed! Nu er vi virkelig skudt godt i gang, og en ny dagligdag kan begynde. Jeg glæder mig over at få lov til at tjene menigheden og folk i Bramming med Guds gode nyheder!”, siger Mathias Secher Rom, præst i Bramming Frimenighed.

 

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights