Liv for Kristus

Kirkeinspiration 2015 sætter fokus på at hente inspiration, blive udfordret, styrke netværket og være i fællesskab med andre

Aarhus Bykirke og ELN arrangerer igen i januar måned en forrygende kirkeinspirationsdag med et ønske om at sætte fokus på, at kristne og menigheder må være ’liv’ for Jesus Kristus ved at være i Ham – og Han i os. Et liv til Guds ære er at give den kærlighed, vi selv har mødt, videre til andre.

På KirkeInspiration2015 er der mulighed for at sætte fokus på dette, hente inspiration, blive udfordret, styrke netværket og være i fællesskab med andre. Dagen vil begynde og slutte ved fælles stormøder. Herimellem er det muligt at følge programmet på en af de fire satellitter: Liv og formidling, – relationer, – lovsang, – menighed.

Spændende programpunkter

På sporet “Liv og menighed” kan man bl.a. opleve oplæg og paneldebat mellem tre sognepræster (Brian Iversen, Robert Strandgaard og Henrik Højlund) med følgende appetizer:

Hvordan vi kan virke i Folkekirken med frimodighed. I en tid, hvor Folkekirken på ledelsesplan bevæger sig i en mere liberal teologisk retning i forhold til bibel og bekendelse, så er det en udfordring at holde fast ved klassisk bibelsk kristendom. Hvilke muligheder og faldgruber er det ved at virke indenfor den Folkekirkelige ramme.

På sporet “Liv og relationer” bydes der bl.a. på seminarer om “KirkeCare – et diakonalt initativ fra Hillerød ved sognepræst Thyge Enevoldsen og fra Randers får man inspiration fra “Kirkernes Familiehjælp”.

Der er også mulighed for mere tid til fordybelse på sporet “Liv og lovsang”, hvor man selv kan være med til at udfolde sine talenter for sangskrivning under kyndig vejledning af Sprint eller arbejde med lovsang og ledelse.

For de mere teknisk interesserede, så er der på sporet “Liv og formidling” mulighed for undervisning i PR og kommunikation og praktisk vejledning i opsætning af hjemmeside.

Kort sagt er der sammensat et spændende og alsidigt program, der rummer muligheder for at arbejde med en række forskellige tjenester i menighedens liv.

Forventning

”Kirkeinspiration2015 er et arrangement, hvor jeg kan få ny viden om mit og menighedens ”liv for Kristus”, jeg glæder mig til at udveksle erfaringer med kristne fra mange forskellige menigheder” udtaler Gitte Thomsen, menighedsinspirator i ELN.

Kirkeinspiration2015 afholdes lørdag d. 31. januar 2015 fra 9.30-19 i Aarhus Bykirke´s lokaler i Bramersgade 4, med satellitter bl.a. i Sct. Pauls Kirkes sognehus og Sct. Lukas Kirkes lokaler.

 

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights