Lemvig bykirke fejrer første gudstjeneste

Søndag var der fest i Lemvig Bykirke. Der var inviteret til stort pølsebord forud for menighedens første gudstjeneste og til det strømmede over 100 børn og voksne til. Da det blev tid til festgudstjeneste, så var deltagerantallet kommet op på 175. Ved gudstjenesten blev Brian Christensen indsat som præst i frimenigheden og indsættelsestalen blev holdt af medlem af ELNs repræsentantskab Per D. Pedersen. Han er præst i Kristkirken i Kolding, som er en af menighederne i ELNs Menighedsnetværk. Der blev også bragt en del hilsner fra omegnens præster, IMs kredsbestyrelse og flere af menighederne i Menighedsnetværket.

Lemvig Bykirke har p.t. 33 voksne medlemmer og holder gudstjenester i Lemvig missionshus (kaldes “Klippen”). Menigheden er både tilsluttet ELN og Indre Mission.

Se billeder og omtale på menighedens hjemmeside

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Verified by MonsterInsights