Kirke med krop i Kronjylland

Kronjyllands Frimenighed har ansat to nye deltidsmedarbejdere: Ungdomsmedarbejder Enok Vindum Fredensborg og diakoni- og hjælpepræst Bent Byskov Andersen.

Frimenigheden, der har adresse i Randers, har også hjerte for byen, og det har nu givet sig udslag i de to nye deltidsansættelser, hvor de nye medarbejdere får fokus på hver deres område.

Events på værtshus

Ungdomsmedarbejder Enok Vindum Fredensborg skal især bruge sine kræfter på at brede kristendommens rigdom ud for de unge i menighedens teen- og ungdomsarbejde. Og sammen med kirkens unge vil han dele med byens øvrige unge, hvad kristendommen har at sige i deres liv.

Det sker blandt andet ved events på Randers’ kendte værtshus og spillested Tante Olga. Her har menighedens ungdomsgruppe, Unite, tradition for hvert forår at invitere til tre aftner med aftensmad, snak og alpha-agtige oplæg.

Unite samler normalt 25-30 mennesker i frimenigheden, men på Tante Olga bliver de flere, når kirkens unge inviterer venner og gymnasiekammerater med.

”Det har fået så god en modtagelse, at der af og til er nogle, der spørger kirkens unge: ’Hvornår laver I noget igen på Tante Olga?’. For nogle bliver det et springbræt til at tage med i kirken,” siger Peter Kofoed Herbst, fuldtidspræst i Kronjyllands Frimenighed.

Han værdsætter i høj grad, at der nu er en, som har særligt fokus på ungdomsgruppen.

”Det betyder utrolig meget, at Enok kan bruge de første timer af sin arbejdsdag på at fokusere på de unge. Det samme gælder for Bent, at det er meget værdifuldt, at han kan bruge sine første timer på kirkens diakonale arbejde. Det er svært for den almindelige præst,” siger Peter Kofoed Herbst.

Handling viser, at mennesker har betydning

Det er netop det diakonale arbejde, der er Bent Byskov Andersens primære opgave. Han skal forsøge at etablere et tværkirkeligt socialt arbejde i Randers kaldet Kirke Care, som er en kirkelig pendant til Natteravnene.

”Ideen er, at vi giver evangeliet troværdighed, når vi med handling viser, at mennesker har betydning. Det skaber tryghed i byens festkvarterer, at der er mennesker, som kan være behjælpelige med et regnslag eller et par billige ballerinasko eller hvad, der nu måtte være behov for,” siger Peter Kofoed Herbst.

Han afviser, at det blot understøtter en uheldig festkultur, men at det er vigtigt at være dér, hvor nogle har behov.

Ideen om Kirke Care er en gammel præstedrøm, som med inspiration fra bl.a. Hillerød blev født i 2015. Allerede dengang blev ideen godt modtaget af såvel SSP, andre menigheder i Randers og af Natteravnene, og nu håber de i Randers, at tiden moden til at virkeliggøre drømmen.

”Da vi begyndte at se på nye ansættelser, viste det sig, at Bent har en stor passion for netop dette arbejde, så nu er tiden der,” siger Peter Kofoed Herbst.

KORT OM ENOK VINDUM FREDENSBORG

Enok er 28 år og tæt på at have en bachelor i teologi fra Menighedsfakultetet i Aarhus.

Han er født og opvokset i Bjerringbro, men har efter gymnasiet boet i Norge, Børkop, på Ærø og nu i Århus.

KORT OM BENT BYSKOV ANDERSEN

Bent Byskov Andersen er  64 år og uddannet lærer og cand.it i persuasivt design (IT-etik). Desuden har han netop afsluttet en masteruddannelse i teologi på Menighedsfakultetet i Århus. De senere år har han været lærer på Randers Kristne Friskole og fortsætter med det på deltid.

Bent Byskov Andersen blev indsat som diakoni- og hjælpepræst i Kronjyllands Frimenighed søndag den 7. april..

De unge fra Unite er gode til at invitere deres kammerater med til arrangementer i kirken, og der er som regel nye med, men for nogle er det nemmere at sige ja tak til at tage med på Tante Olga.

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights