Indvielse af frimenighedspræst

Der var fest, sang og glæde da Vendsyssel Frimenighed søndag d. 13. august fejrede både 5 års fødseldag og indvielse af deres nye præst.

Der var fuldt hus på Maigaardsvej i Frederikshavn søndag eftermiddag, hvor frimenigheden kunne fejre indvielse og indsættelse af deres nye præst Johnny Tidemann. Børnene ventede spændt på at Johnny T skulle vise, hvad der var i den store kasse, som han havde med til gudstjenesten. Det var et helt bibliotek med 66 små bøger, én for hver bog i bibelen, som viste sig at være små kasser, hvor børnene fik lov til at åbne og se, hvad der gemte sig i dem.

Det var en menighed med børn og voksne i alle aldre, der var mødt frem og bagerst i kirkerummet sad tolken og oversatte det som foregik til farsi. I Vendsyssel Frimenighed har man en god kontakt til det lokale asylcenter og flere fra menigheden er også engageret i Integrationscamp på Hjallerup bibelcamping.

Gudstjenesten blev indledt ved at menighedens nye præst gik ind i procession sammen med 6 præster, som var mødt op for at deltage i indvielsen.

Fast ansat præst

Menigheden, der blev stiftet i 2012, holdt de første år gudstjeneste i Strandby og Elling, men fik i 2016 egne lokaler i Frederikshavn. Man har i perioder haft ansat præster, som har haft bopæl meget langt fra menigheden, bl.a. Jon Poulsen fra Søhøjlandets kirke og haft gudstjenester ved tilkaldepræster. Men nu er det altså lykkedes at få en præst ansat på 50%, som kan bo i nærområdet, da Johnny Tidemann er flyttet til Frederikshavn med sin familie. Indvielsen til præst blev foretaget af menighedens åndelige vejleder, Peter Kofoed Herbst fra Kronjyllands Frimenighed.

Efter gudstjenesten var der mulighed for at bringe hilsner og her sagde formanden for Vendsyssel Frimenighed, Knud Mellergaard:

I dag er det fem år siden vi holdt stiftende generalforsamling i Vendsyssel Frimenighed, så vi har fødselsdag i dag. Når man holder fødselsdag har man altid nogle ønsker! Og hvad større gave kan vi får, en vi nu har Johnny Tidemand som fast præst.

Men vi har ikke kun fået en præst, vi har også fået enpræstefamilie,som er Johnnys ægtefælle Ditte og datteren Celine. Vi ved, at Ditte og Johnny har følt det som et kald, at flytte til Nordjylland. Det takker vi Gudfor, at han kalder præster til tjeneste.

Vi glæder os over, at vi nu har en præst der bor i området og det er vores bøn, at det må blive til stor velsignelse, både for Johnny, menigheden og Vendsyssel.

Der blev også bragt hilsner fra flere præster, bl.a. Kim Madsen, Gjern, som Johnny Tidemann afløser som menighedens faste præst, landsekretæren i Evangelisk Luthersk Netværk, Indre Mission i Frederikshavn og fra menigheden.

Johnny Tidemann kommer fra en stilling som Børne og unge medarbejder i Lindehøj kirke i Herlev, hvor han har fået god erfaring med det kirkelige arbejde. Han ansættes i Vendsyssel Frimenighed på 50 %.

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Verified by MonsterInsights