Frimenigheden Broen øger ansættelse

Frimenigheden Broen i Vejle har oplevet en god vækst i antallet af medlemmer siden opstarten i 2012

Frimenigheden Broen i Vejle har foretaget ændringer i ansættelser i menigheden pr. 1. august 2016. Præst Simon Nielsen, der har virket som menighedens lønnede præst siden september 2013, er pr. 1. august 2016 ansat på fuld tid.
Samtidig med dette er Aleksander Asmussen ansat pr. 1. august i en 2-årige projektstilling som menighedsinspirator og lovsangsleder. Ansættelsen er på 20%. Med denne ansættelse ønsker man at sætte fokus på opbygning af flere lovsangsbands og værdsætte de frivilliges arbejde i menigheden.

Menigheden har siden opstarten i december 2012 haft en vækst i antallet af medlemmer, så der i dag er 144 medlemmer, hvor 39 er under 18 år. Udover forkyndelsen og kirkelige handlinger, er der en del administrative opgaver, og der er stor tilslutning i menigheden til menighedsrådets beslutning om at ændre de nævnte ansættelser.

Øget fokus på trivsel

Formand for menighedsrådet Henrik Bergholdt udtaler: “Vi håber, at ansættelsen af Aleksander Asmussen og ændringen af Simon Nielsen’s ansættelsesgrad vil blive til gavn for hele menigheden, og at det vil skabe et øget fokus på menighedens trivsel.”

Simon Nielsen er en del af menighedens præsteteam, som også består af 2 ulønnede præster, Sprint Aagaard Korsholm og Robert Bladt. Sidst nævnte har dog orlov de næste 12 måneder.
Ved Broens gudstjenester kan man fra august tilbyde en nyt spor for børn. Der har hidtil været mulighed for småbørnskirke og børnekirke i forbindelse med gudstjenesterne, men fremover vil der også være et spor med juniorkirke.

Der deltager gennemsnitlig 150 til gudstjenesterne i Frimenigheden Broen som afholder gudstjenester i Vejle missionshus på Olgas Vej. Menigheden er tilknyttet Indre Mission og Evangelisk Luthersk Netværk. Den første gudstjeneste blev afholdt 2. december 2012.
Broens vision er at afholde gudstjenester med bibelglæde, mangfoldighed og livsnær forkyndelse.

IMG_1508
Præst Simon Nielsen

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights