Børn og Gud konference

Otte organisationer holder Danmarks første konference om Børn og Gud

Hvilken rolle spiller børn i kirken? Hvordan er børn en del af menighedens liv? Det og mange flere spørgsmål bliver der fokuseret på, når otte kirkelige organisationer indbyder kirkeledere til konferencen ’Børn og Gud’ den 3. og 4. april 2014.

– I flere år har der været stor fokus på ungdomskultur og masser af sang og musik i rigtig mange kirker og kirkelige organisationer. Det er jo fint, men hvad er det lige, vi gør med børnene? De er åbenbart sværere at integrere i kirken, og mange steder er det nemmeste bare at sende dem til børnepasning i et sidelokale, siger Bent Molbech Pedersen, der er landsleder i Danmarks Folkekirkelige Søndagsskoler (DFS).

– Men det er ikke godt nok. Barnets åndelige liv er ligeså vigtig som den voksnes.

Kirkens ledere indbydes

Derfor er otte kirkelige organisationer gået sammen om at arrangere Danmarks første konference om børns åndelige liv, deres rolle i kirke, hjem og missionshus og ikke mindst, hvordan børn integreres i kirken på lige fod med alle andre grupper. Konferencen er den 3. og 4. april 2014 på Børkop Højskole, og indbyderne er Kristent Pædagogisk Institut, Evangelisk Luthersk Mission, LM Kids, Børne- og UngdomsOase, Menighedsfakultetet, Dansk Bibel-Institut, Bibellæser-Ringen og Danmarks Folkekirkelige Søndagsskoler.

– Det er dejligt, at der er så mange fra dansk kirkeliv, der står bag konferencen, og det betyder også, at vi går bredt ud og inviterer ledere, som er med til at sætte retning og skabe de overordnede rammer for børnene i kirke og menighed. Det er nemlig dem, der skal opdage, at børns åndelige liv er væsentlig, siger Bent Molbech Pedersen, som vil indbyde præster, sognemedhjælpere, menighedsrådsmedlemmer, organisationsansatte og ledere i dansk kirkeliv.

Børnene er menighedens ansvar

– Ved dåben byder vi det lille barn velkommen i menigheden. For nogle er det blot et hyggeligt indslag i gudstjenesten for andre er det en  afgørende begivenhed, som afføder en reflekteret og planlagt indsats i menigheden. Det kalder nemlig på menighedens ansvar for at bringe evangeliet videre til næste generation. Og det gælder fra dag ét. Derfor skal børnene have lov at være børn i menigheden med den respekt, det afføder. Ikke at de skal forgudes, men så de får kristen oplæring ligesom unge og voksne, og det kræver en reflekteret og kvalificeret indsats.

– Flere steder sker arbejdet med børnene ud fra gode overvejelser – andre steder kunne der være behov for at reflektere over praksis. Derfor håber jeg, at vi på tværs af organisationer og menigheder kan udfordre, inspirere og opmuntre hinanden på konferencen, slutter Bent Molbech Pedersen.

Yderligere informationer på www.konference.soendagsskoler.dk eller ved henvendelse til landsleder Bent Molbech Pedersen 26892207 – bent@soendagsskoler.

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights