Agerskov Valgmenighed fejrer 10 års jubilæum

Sønderjyllands eneste valgmenighed vokser og trives 10 år efter sin begyndelse.

Søndag den 30. august fejrer Agerskov Valgmenighed sit 10-års jubilæum med en gudstjenste i Agerskov Kirke.

Menigheden består nu af 97 voksne medlemmer og 53 børn, og undervejs i kirkens 10-årige levetid er den blevet en integreret del af livet i Agerskov. Langt de fleste af menighedens medlemmer bor i selv byen eller i det umiddelbare opland.

Valgmenighedspræst Jakob Rahbek fortæller, at menigheden virkelig ønsker at vise mennesker, at Jesus er verdens frelser, og at man har gode muligheder for det.

“F.eks. har vi konfirmanderne fra Agerskov Kristne Friskole. Det er ca. 30 hvert år, og på den måde fungerer vi på friskolen på samme måde som en sognekirke,” siger Jakob Rahbek.

Han nævner også, at valgmenigheden på nogle måder har en særlig gunstig position i forhold til evangelisation.

“For det første er trinnet ind i kirken ikke så stort, fordi det fysisk foregår i sognekirken og præsten i præstekjole er genkendelig. Og for det andet er det også en mulighed, at man godt ved, at en valgmenighed er noget særligt, og at dem der kommer der, har taget en beslutning om det,” siger Jakob Rahbek.

Foruden gudstjenester har Agerskov Valgmenighed også satset på at være der for børnene med GospelKids, legestue og teenklub. Og for kirken står også for onsdagsmiddage, hvor en stor gruppe mennesker fra byen mødes til et godt måltid og en andagt.

“Det begyndte med, at nogle inviterede andre fra byen og naboer fra deres egen vej. Og der kom hurtigt en ret stor gruppe, og nu har det fungeret i adskillige år. Der er mange fra bedsteforældregenerationen, men nogle har deres børn og børnebørn med, så det er for alle generationer,” siger Jakob Rahbek.

Jakob Rahbek har været ansat i menigheden i godt fem år, og der er desuden ansat en menighedshjælper til at koordinere de mange frivillge kræfter og for at være en støtte for menighedens børnekor.

Præsten fortæller, at det bestemt er en levende menighed, der nu fylder 10 år.

“Menigheden trives, men vi længes efter igen at kunne samles mere frit igen, uden at coronarestriktioner begrænser mange af kirkens aktiviteter,” siger han.

Jubilæet vil blive fejret søndag d. 30. august. Det er 10 år og én dag efter menighedens første gudstjeneste. Hvis man vil være med, er det nødvendigt at tilmelde sig til valgmenighedens præst. Se mere på Agerskov Valgmenighed

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights