20 års jubilæum for Kronjyllands frimenighed

Månedens menighed er Kronjyllands Frimenighed, som har eksisteret i 20 år og fejrer det med en fest i sine egne lokaler lørdag den 5. marts

Kronjyllands Frimenighed blev etableret i 1996 for at have en kirke i Randers med en klassisk kristendomsforståelse som grundlag. I begyndelsen lejede man sig ind i en af byens folkekirker for at holde sine egne gudstjenester, og den første præst, Ingolf Henoch Pedersen, var deltidsansat.

Kirkens nuværende ledende præst Peter Kofoed Herbst blev ansat fem år senere i 2001, og siden er kirken vokset med så mange medlemmer og især unge medlemmer, at der i 2015 var basis for at ansætte Simon Struntze som deltidsungdomspræst.

Egne lokaler

Et ønske om at have sine egne lokaler gik i opfyldelse i 2005, hvor en gammel fabriksbygning efter længere tids ombygning ved hjælp af egne frivillige kræfter kom til at danne ramme for gudstjenesten og kirkens øvrige aktiviteter.

I årenes løb var der nemlig kommet stadigt flere grene på gudstjenestefællesskabet: Mindre gruppefællesskaber under navnet cellegrupper, børnekirke og juniorkirke. Væksten er fortsat, så der nu er endnu flere aktiviteter, bl.a. ungdomsarbejde, stillegudstjenester, en teenklub, en mandegruppe mv.

Levedygtig cocktail

Peter Kofoed Herbst glæder sig over den udvikling og vækst, Kronjyllands Frimenighed har oplevet:

– Jeg er dybt taknemlig over at have været vidne til Guds godhed mod os gennem de mange år. Frivillighed, vedholdenhed og modet til at eksperimentere har været koblet med en dyb Jesus-afhængighed. Tilsammen har det været en levedygtig cocktail, som har været med til at gøre Kronjyllands Frimenighed til et blivende kirkeligt alternativ, der ikke blot vil være Klub Kristen for de allerede overbeviste, men som bevidst vil stræbe efter at række evangeliet videre til vores by siger Peter Kofoed Herbst.

Hele kristne

Kronjyllands Frimenighed ser ikke bare tilbage, men også frem. Formand for bestyrelsen Rolf Weber oplyser, at menighedens vision for 2017 handler om vækst i liv og tro:

– Vi vil være en kirke, som skaber hele kristne, der ikke kun er disciple af Jesus, når vi sidder til gudstjenesten eller udfører frivilligt arbejde, men i alle hverdagens gøremål, siger Rolf Weber.

Fakta om Kronjyllands Frimenighed

Stiftet i 1996.

Adresse på Grenåvej 34, Randers.

Medlemstal: 170 voksne og 100 børn

Præst: Peter Kofoed Herbst.

Hjælpe- og ungdomspræst: Simon Struntze.

11896031_1139851919362300_4585469906361976522_n_DSC7798

Skriv en kommentar


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Sognekirkekonference 24. maj i Kolding. Fokus på håb. For alle med hjerte for folkekirkens muligheder!

Verified by MonsterInsights